General Electric przeznaczy ok. 160 mln euro na pomysły oszczędzające energię


Ekologia w naszym życiu

General Electric przeznaczy ok. 160 mln euro na pomysły oszczędzające energię

Ok. 160 mln euro przeznaczy amerykański koncern General Electric na realizację pomysłów dotyczących oszczędności energii, zgłaszanych przez firmy i osoby prywatne z całego świata. W konkursie mogą brać udział także polskie firmy. Swoje pomysły mogą zgłaszać do 30 września.

Konkurs dotyczy szeroko pojętego oszczędzania energii. Pomysły można zgłaszać w trzech kategoriach: odnawialne źródła energii, sieci energetyczne oraz ekologiczne domy i budynki. Do tej pory do konkursu zgłoszono 300 projektów, ale ani jeden nie pochodzi z Polski.

"Konkurs skierowany jest do firm i osób, które mają świetne pomysły, ale z różnych powodów nie zyskały one jeszcze należytego uznania na świecie, czy też nie doczekały się fazy wdrożenia" - powiedział PAP dyrektor regionalny GE w Europie Środkowej Lesław Kuzaj.

"Mamy w Polsce mnóstwo pomysłów, które wciąż czekają na odkrycie ich dla świata i właśnie ten konkurs może im w tym pomóc. Jestem przekonany, że polskie firmy mają ogromny potencjał i mogą bez żadnych oporów rywalizować z firmami z całego świata" - dodał.

Kuzaj wyjaśnił, że aby wziąć udział w konkursie, trzeba opisać swój pomysł po angielsku i umieścić go na stronie ecomagination.com/challenge. "Nie ma ograniczenia co do liczby zgłoszeń, więc jeżeli ktoś ma kilka dobrych pomysłów, może je opisać, a każdy z nich zostanie oceniony oddzielnie" - dodał. Wybranym uczestnikom konkursu koncern zaproponuje współpracę.

GE działa w Polsce od 1992 r. Razem z Instytutem Lotnictwa prowadzi w Warszawie Inżynieryjne Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center), które zatrudnia ok. 900 inżynierów. Połowa zespołu zajmuje się lotnictwem, a druga pracuje nad projektami dla energetyki i sektora paliwowego. HER

PAP - Nauka w Polsce

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł