Azbestowe dachy


Ekologia w naszym życiu

Azbestowe dachy

Powiat poznański uruchomił program wymiany i utylizacji azbestowych dachów. W 2007 r. z funduszy powiatu, należących do niego gmin oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostanie wydane na ten cel 675 tys. zł - informuje starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski. To pierwszy tego typu program w Polsce.

Zgodnie z przepisami UE, do 2032 roku azbest jako jeden z najbardziej szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych (włókna azbestowe są rakotwórcze) powinien być całkowicie wycofany z użytku. W programie bierze udział 16 gmin powiatu poznańskiego. Gmina Tarnowo Podgórne chce podobny program realizować samodzielnie.

30 proc. kosztów poniosą właściciele budynków z azbestowymi dachami. Według Grabkowskiego, we wszystkich 17 gminach powiatu łączna powierzchnia azbestowych dachów wynosi ponad 1 mln metrów kwadratowych.

"To są przede wszystkim dachy byłych budynków PGR, spółek produkcyjnych, rolniczych budynków inwentarskich i również domów mieszkalnych" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej Grabkowski.

Obowiązek usunięcia azbestowego dachu spoczywa na właścicielu obiektu. Program nie przewiduje finansowania, ani dofinansowania nowych dachów. Grabkowski zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno udział w programie, jak i położenie nowego dachu jest dużym wydatkiem. Podkreślił, że zgodnie z założeniami programu, całkowita wymiana dachów ma nastąpić do 2032 r.

Demontażem i utylizacją azbestu ma zająć się wybrana w przetargu prywatna firma.

Szacuje się, że w całej Polsce jest ponad 15 mln ton wyrobów zawierających rakotwórczy azbest.

Azbest to grupa różnych minerałów, które występują w formie włókien, najczęściej bardzo drobnych. Przedostanie się tych włókien do układu oddechowego człowieka powoduje raka płuc. Pył azbestowy wywołuje pylicę płuc. Od 1989 r. w budownictwie w Polsce nie można używać azbestu.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł