Rząd chce przekonać Polaków do elektrowni jądrowej


Ekologia w naszym życiu

Rząd chce przekonać Polaków do elektrowni jądrowej

Rząd planuje kampanię informacyjną, która ma przekonać społeczeństwo do budowy w Polsce elektrownii jądrowej - informuje wiceminister gospodarki Piotr Rutkowski. Na środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu zapewniał, że elektrownia nie powstanie bez uprzedniej kampanii społecznej, która przekona do niej obywateli. Z dokumentów rządowych wynika, że zapotrzebowanie na energię ogółem może do 2020 roku wzrosnąć o 50 proc., a na energię elektryczną - o 80 proc. (przy założeniu, iż tempo wzrostu gospodarczego wyniesie 5 proc. rocznie).

Jak mówi Rutkowski, obecnie w Polsce zużywa się na jednego mieszkańca 40 proc. energii w porównaniu ze średnim zużyciem w krajach UE. W przyszłości wskaźnik ten ma się przybliżać do poziomu UE.

Dlatego należy rozważyć budowę elektrownii do 2020 r., która pozwoli na pokrycie tego zapotrzebowania tym bardziej, że w pobliżu granic Polski znajdują się już tego typu elektrownie.

Rutkowski przypomina, że rząd chce zmniejszyć emisję gazów, dlatego planuje, aby do 2010 r. 7,5 proc. energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Energia ta może być częściowo uzyskiwana ze spalania drewna (z ograniczeniem wynikającym z konieczności ochrony lasów). Głównym jej źródłem ma być uprawa wierzby energetycznej - drzewa sadzonego specjalnie dla potrzeb uzyskiwania energii. MMT

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł