Pokojowy Nobel dla Ala Gore'a i Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu


Ekologia w naszym życiu

Pokojowy Nobel dla Ala Gore'a i Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu

Tegoroczną pokojową Nagrodę Nobla otrzymał były wiceprezydent USA Al Gore i oenzetowski Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu - poinformował w piątek Komitet Noblowski w Oslo.

W uzasadnieniu norweski Komitet podał, że tegoroczną nagrodę przyznano "za wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami".

Nagrodą jest medal, dyplom i czek na 10 milionów koron szwedzkich (równowartość ok. 1,1 mln euro). Wręczenie nagrody nastąpi 10 grudnia w Oslo.

Od 1901 roku Pokojową Nagrodę Nobla przyznano 161 osobom i organizacjom.

Obserwatorzy twierdzili wcześniej, że pięcioosobowy komitet miał poważne problemy z wyborem, czego dowodem miało być, że ostateczna decyzja jest podejmowana tak późno. W poprzednich latach zapadała we wcześniejszych terminach.

Zwycięstwo Gore'a przewidywał piątkowy "Financial Times". Londyński dziennik zwracał uwagę, że Amerykanin odwołał swój udział w czwartkowym spotkaniu w San Francisco i grudniowej konferencji w Delhi, zbiegającej się w czasie z ceremonią wręczenia nagród Nobla. Ponadto - zdaniem gazety - biuro byłego wiceprezydenta USA nie odpowiadało na telefony.

Wcześniej kandydatura Gore'a znalazła się w pierwszej trójce ewentualnych zwycięzców. Zakłady bukmacherskie obliczały jego szanse na 19:2.

Współlaureat tegorocznej nagrody - Międzyrządowy Zespół do Spraw Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) - to międzynarodowa organizacja naukowa, badająca stan wiedzy na temat zmian klimatu i sposób przekazywania tej wiedzy władzom różnych krajów i osobom lub instytucjom zainteresowanym tą tematyką.

Analizy IPCC stanowią podstawę do negocjacji międzynarodowych porozumień klimatycznych, m.in Ramowej Konwencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu i Protokołu z Kioto.Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) został utworzony w 1988 roku przez dwie organizacje Narodów Zjednoczonych - Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) i Program Ochrony Środowiska (UNEP). Jest międzynarodową organizacją naukową, złożoną z naukowców i przedstawicieli rządów.

Zadaniem IPCC jest ustalanie i przekazywanie stanu wiedzy dotyczącej zmian klimatu i ocena ryzyka związanego z wpływem działalności ludzi na klimat, a także określanie światowych uregulowań w celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Organizacja ta opracowuje mniej więcej co pięć lat raporty podsumowujące prace prowadzone w kilku jej grupach. Raporty te mają duże znaczenie w tworzeniu krajowych i międzynarodowych programów klimatycznych i polityki finansowania badań zmian klimatycznych.

Ostatni raport został opublikowany w bieżącym roku. Obarcza on odpowiedzialnością za globalne ocieplenie przede wszystkim człowieka, a zwłaszcza poziom emisji dwutlenku węgla. W tegorocznym raporcie prawdopodobieństwo spowodowania globalnego ocieplenia przez człowieka ocenia się na 90 proc., czyli znacznie więcej niż w poprzednim raporcie z 2001 r., kiedy oceniono je na 66 proc.

Raport IPCC kreśli pesymistyczną wizję możliwości przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Raz rozpoczęty proces będzie trwał przez wieki, bez względu na to, jak bardzo ograniczymy emisję gazów cieplarnianych.Albert Arnold (Al) Gore jest byłym wiceprezydentem USA i orędownikiem walki z globalnym ociepleniem. Komisja Noblowska uhonorowała go za "wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami".

Gore - z zawodu dziennikarz i autor kilku książek - od lat działa na politycznej scenie Stanów Zjednoczonych. Jest działaczem Partii Demokratycznej, wieloletnim członkiem Kongresu USA. Był 45. wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych i kandydatem swej partii w wyborach prezydenckich w 2000 roku. Zasiada w radach nadzorczych koncernów Apple i Google oraz wykłada gościnnie na wielu amerykańskich uczelniach. Do tej pory nie wypowiedział się jednoznacznie na temat, czy będzie kandydować w wyborach prezydenckich w 2008 roku.

Al Gore znany był także jako krytyk decyzji prezydenta George'a W. Busha w sprawie ataku na Irak.

W ostatnim czasie Gore dał się jednak poznać przede wszystkim jako obrońca środowiska. Głośne stały się wydana przez niego w 2006 r. książka i jego osobisty udział w filmie dokumentalnym pt. "Niewygodna prawda" (Unconvenient Truth), gdzie wskazał na zagrożenia wynikające z procesów ocieplania klimatu w wyniku działalności człowieka. Film, zrealizowany według scenariusza samego Gore'a został uhonorowany tegorocznym Oscarem jako najlepszy film dokumentalny.

7 lipca br. Gore zorganizował serię światowych wielkich koncertów Live Earth, które odbyły się z udziałem największych gwiazd na wszystkich kontynentach świata - od Antarktydy i Australii poprzez Azję, obie Ameryki, Afrykę, po Europę. Każdy koncert poprzedzało wystąpienie Gore'a z gorącym apelem o podjęcie przez wszystkich ludzi walki z globalnym ociepleniem.

Albert Arnold Gore urodził się w Waszyngtonie 31 marca 1948 roku. Jego ojcem był Albert Gore, przez 42 lata reprezentujący stan Tennessee w Kongresie USA. Al Gore ukończył Harvard a następnie służył w armii amerykańskiej jako dziennikarz wojskowy w czasie wojny w Wietnamie. Po powrocie do kraju, w latach 1970. był reporterem prasy stanowej. W 1976 r. został wybrany do Izby Reprezentantów Kongresu z Tennessee. 20 stycznia 1993 r. został zaprzysiężony na urząd wiceprezydenta USA. Uważano go za jednego z najbardziej wpływowych polityków na tym urzędzie.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł