Pikieta przeciwko autostradzie w dolinie Rospudy


Ekologia w naszym życiu

Pikieta przeciwko autostradzie w dolinie Rospudy

Chrońmy Rospudę!!! - pod takim hasłem odbyła się w piątek po południu pikieta obywatelska przed pałacem prezydenta przeciwko budowie drogi ekspresowej przez dolinę rzeki Rospudy. Około 200 osób z transparentami Autostrada - TAK, przez Rospudę - NIE apelowało do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o wstrzymanie budowy obwodnicy Augustowa w dolinie rzeki Rospudy, która ma być zrealizowana w jednym z dwóch wariantów - tunel drogowy lub estakada.

Dariusz Szwed z Partii Zieloni 2004 uważa, że minister środowiska Jan Szyszko wybrał rozwiązanie nie tylko szkodliwe ekologicznie, ale także szkodliwe dla finansów publicznych.

Przemek Chlarecki z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków podkreślił, że autostrada powinna zostać zbudowana jak najszybciej, ale nie w wyznaczonym miejscu. Jak wyjaśnił w rozmowie z najlepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie obwodnicy Augustowa kilka kilometrów na północ w okolicach miejscowości Raczki.

Obrońcy doliny Rospudy podkreślają, że jest to jedno z najcenniejszych miejsc przyrodniczych w Polsce. Betonowe pale mają zostać wbite w liczące 11 tys. lat torfowisko. Zostało wpisane na Europejską Listę natura 2000. Występuje tam m.in. 45 gatunków roślin objętych ścisłą ochroną gatunkową.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł

Poprzedni artykuł