Brudne powietrze zabija w Chinach ponad 400 tys. osób rocznie


Ekologia w naszym życiu

Brudne powietrze zabija w Chinach ponad 400 tys. osób rocznie

Ponad 400 tys. osób umiera rocznie w Chinach z powodu zanieczyszczenia powietrza - wynika z nieopublikowanego raportu, sporządzonego przez rządową agencję ochrony środowiska.

Badania przeprowadzone przez chińską Akademię Planowania Ekologicznego w roku 2003 wykazały, że zanieczyszczenie powietrza było przyczyną śmierci ok. 400 tys. osób.

Zmarły one głównie na choroby płuc i serca. Jak oceniają niektórzy ekolodzy i eksperci, w rzeczywistości liczby te mogą być jeszcze wyższe.

Dane nie zostały nigdy udostępnione opinii publicznej. Chiny, mimo zapewnień o podniesieniu standardów ochrony środowiska, nie ujawniają bowiem statystyk mówiących o wpływie zanieczyszczeń na zdrowie chińskich obywateli.

Zanieczyszczenia powietrza są spowodowane głównie przez elektrownie spalające węgiel, szkodliwe dla środowiska fabryki oraz wzrastającą liczbę samochodów - oceniają przedstawiciele agencji. W skali gospodarstwa domowego zatrucie jest wywoływane przez spalanie węgla, drewna lub odpadów rolniczych na potrzeby ogrzewania i gotowania.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł