Wybudujemy 3 elektrownie atomowe?


Ekologia w naszym życiu

Wybudujemy 3 elektrownie atomowe?

Energetyka jądrowa w Polsce ma sens tylko wtedy, gdy będziemy budować co najmniej 2-3 elektrownie, a nie jedną. Jedna elektrownia jądrowa ze względów ekonomicznych jest nieopłacalna - przekonuje Kazimierz Rajczyk, dyrektor zarządzający sektorem energetycznym w ING Banku. Kazimierz Rajczyk przypomina, że za energetyką jądrową musi stać duże zaplecze badawcze, trzeba wykształcić kadry techniczne i naukowe. To przy jednej elektrowni jądrowej jest nieopłacalne.

Według francuskich ekspertów w Polsce powinny powstać przynajmniej 2-3 elektrownie jądrowe, aby wytwarzanie w nich energii było opłacalne. Na pewno nie będzie budowy 3 elektrowni jednocześnie, lecz będzie to rozłożone w dłuższym okresie czasu(...).

Średnio bloki w elektrowniach jądrowych mają moc po ok. 1 tys. MW, podobne zapewne będą powstawać w Polsce. Rajczyk jest zdania, że Polska nie ma odwrotu od energetyki jądrowej. Tak jest zresztą nie tylko w Polsce, ale i np. w Niemczech, gdzie w przeszłości podjęto decyzję o wycofaniu się z energetyki jądrowej, a teraz rozważana jest możliwość odtwarzania mocy w energetyce jądrowej, remontu istniejących bloków a nawet budowy nowych mocy. Wymagać to jednak będzie zmiany prawa i uzyskania przyzwolenia społecznego.

Źródło: wnp.pl

Następny artykuł

Poprzedni artykuł