Szkodliwa cebula


Ekologia w naszym życiu

Szkodliwa cebula

Ogromne hałdy cebuli można znaleźć w okolicach Sandomierza. W ten sposób rolnicy pozbywają się zapasów, których już nikt nie chce kupić. Problem w tym, że leżąca na polach cebula zatruwa środowisko naturalne, bo wytwarza szkodliwy dla zdrowia azot. Wąwóz w Rożkach koło Sandomierza po brzegi zasypany jest cebulą. Nie było jej gdzie w tym roku sprzedać, a zbiory były imponujące. "Składowana" w ten sposób cebula wytwarza szkodliwy dla zdrowia azot. Z łatwością przedostaje się on do wód gruntowych. Jak wykazały badania, ponad 50 procent studni na wsiach zawiera poziom azotu przekracający dozwolony poziom.

Cebula to dobry naturalny nawóz, ale musi być stosowany z umiarem. Dużo jej wykorzystać w polu się nie da, dlatego w okolicach Sandomierza zaczyna być to codzienny obrazek. Wyrzucać cebuli nie wolno, grozi za to kara grzywny od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Dobrej praktyki rolniczej producenci będą musieli się nauczyć, takie są wymogi unijne. Jesienią w województwie świętokrzyskim rozpoczną się szkolenia informacyjne w tym zakresie.

Źródło: TVP3

Następny artykuł

Poprzedni artykuł