Studenci z Politechniki Warszawskiej zwycięzcami w konkursie GE Energy - Ekologiczny Kampus


Ekologia w naszym życiu

Studenci z Politechniki Warszawskiej zwycięzcami w konkursie GE Energy - Ekologiczny Kampus

Podczas specjalnej ceremonii przyznania nagród, zorganizowanej w Budapeszcie, firma GE Energy ogłosiła zwycięzcę pierwszej edycji konkursu dla studentów uczelni europejskich pod hasłem „Ekologiczny kampus”. Zespół Koła Naukowego Energetyków z Politechniki Warszawskiej został wybrany spośród trzech tegorocznych finalistów. Jury doceniło projekt samodzielnego systemu elektrociepłowniczego, który wpisuje się w założenia polskiej polityki energetycznej, stawiającej nacisk na rozwój rozproszonych źródeł energii, wykorzystanie niskoemisyjnych paliw oraz kogenerację. Politechnika Warszawska jako nagrodę otrzyma finansowanie w kwocie do 25 tys. euro na wdrożenie projektu.

Drugie miejsce w konkursie zajął zespół z uczelni INSA Lyon z Francji, zaś trzecie miejsce przypadło ekipie Loughborough Dreams z brytyjskiego Uniwersytetu  Loughborough. W tym roku do konkursu nadesłano 32 zgłoszenia.

„Konkurs GE Ecomagination Challenge był dla naszego zespołu niepowtarzalną okazją, żeby przeprowadzić własny projekt inżynieryjny – nie tylko w formie czystego ćwiczenia, ale z perspektywą wdrożenia. Naszym celem było też stworzenie koncepcji, która byłaby opłacalna finansowo” powiedział Adam Rajewski, jeden z liderów zwycięskiego zespołu z Politechniki Warszawskiej. „Jesteśmy ponadto przekonani, że gdyby wydział szkolący specjalistów ds. energetyki dysponował własną elektrownią, byłoby to z korzyścią dla wykładowców i studentów. Mamy nadzieję zobaczyć wyniki naszej pracy w praktyce – o czym zapewne marzy każdy inżynier”.

Ecomagination Challenge to konkurs ekologiczny skierowany do studentów studiów licencjackich i inżynieryjnych na europejskich uczelniach. Uczestnicy do 1 maja 2009 r. mogli nadsyłać własne projekty, nastawione na rozwój nowatorskich i przełomowych idei, mogących mieć pozytywny wpływ na kampusy ich uczelni.

„Z wielką radością przyjmujemy wysiłki GE Energy na rzecz wyzwolenia kreatywności w pracy młodych ludzi. Sektor energetyczny to baza rozwoju gospodarczego i jako taki, musi być liderem ekologicznego myślenia. Inicjatywa Ecomagination realizowana przez GE Energy to sposób na zmianę podejścia ludzi do rozwoju nowych technologii, przyczyniających się do poprawy sytuacji na świecie. Jestem przekonany, że jest to bardzo wartościowa inicjatywa” - powiedział profesor Krzysztof Badyda, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Inicjatywa Ecomagination realizowana przez GE Energy to sposób na zmianę podejścia ludzi do rozwoju nowych technologii, przyczyniających się do poprawy sytuacji na świecie. Jestem przekonany, że jest to bardzo wartościowa inicjatywa” - powiedział profesor Krzysztof Badyda, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Zespół KNEPW z Politechniki Warszawskiej stworzył układ CHP (elektrociepłownię) napędzany gazowym silnikiem tłokowym, a następnie, w ramach konkursowego projektu, wykazał opłacalność środowiskową i finansową jego wykorzystania w porównaniu do zakupu ciepła i energii elektrycznej z miejskich elektrociepłowni. W projekcie udowodniono, że tego typu elektrociepłownia może nie tylko obniżyć emisję szkodliwych gazów, ale także zaoferować korzyści finansowe.

„Naprawdę cieszy nas, że wszystkie zespoły zrozumiały ideę i cel konkursu: stworzenie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań dla ich najbliższego otoczenia. Z przyjemnością będziemy wspierać tych młodych, utalentowanych ludzi, którzy pracowali zespołowo nad swoimi projektami, podzielając z GE wizję bardziej ekologicznego świata” – powiedział Rod Christie, prezes GE Energy w Europie Środkowej i Wschodniej.

Więcej informacji o projektach znaleźć można na stronie: www.makeyourcampusgreener.com

Następny artykuł

Poprzedni artykuł