Skamielina Dnia dla Polski


Ekologia w naszym życiu

Skamielina Dnia dla Polski

Skamielinę Dnia - mało chwalebną nagrodę przyznawaną przez Climate Action Network - otrzymała w poniedziałek Polska, podczas pierwszego dnia Konferencji Klimatycznej w Poznaniu.

Jest to "wyróżnienie" przyznawane przez organizacje ekologiczne w trakcie szczytów klimatycznych tym krajom, które w najmniejszym stopniu przyczyniają się do postępów negocjacji.

Jak powiedział Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju, o nagrodzie przyznanej Polsce zdecydowało m.in. przemówienie Donalda Tuska wygłoszone w trakcie otwarcia konferencji.

"To jest +żółta kartka+ przyznawana przez Climate Action Network, czyli globalną sieć organizacji ekologicznych działających na rzecz ochrony klimatu. Donald Tusk miał szansę powiedzieć rano w trakcie otwarcia Konferencji Klimatycznej, co Polska chce zrobić. Poza ładnym wystąpieniem, gdzie mówił, że musimy być solidarni, nie powiedział, co Polska zamierza robić" - powiedział Kassenberg.

Dodał, że w wystąpieniu Tuska zabrakło jasnych deklaracji dotyczących przyjęcia przez Polskę pakietu energetyczno- klimatycznego, czy postępów w wypełnianiu zobowiązań polityki klimatycznej.

"Myśmy premierowi wielokrotnie sygnalizowali, żeby potwierdził w Poznaniu to, co rząd przyjął w 2003 roku, czyli założenia polityki klimatycznej z 40 proc. redukcją gazów cieplarnianych w roku 2020 w stosunku do roku bazowego. O Polsce jako o kraju, który nie jest aktywny w sprawach klimatu, a wręcz przeciwnie, w ostatnich tygodniach za granicą było dość głośno. To też się przełożyło na decyzję o tej nagrodzie" - oświadczył Kassenberg.

Climate Action Network to międzynarodowa sieć przeszło 400 organizacji ekologicznych działających na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Tradycyjnie, każdego dnia w trakcie odbywających się konferencji klimatycznych przyznaje swoją nagrodę jednemu, dwóm lub trzem krajom, które miały najmniejszy wpływ na postęp w negocjacjach.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł