Różnice poglądów w sprawie konwencji klimatycznej w Polsce


Ekologia w naszym życiu

Różnice poglądów w sprawie konwencji klimatycznej w Polsce

Były szef resortu środowiska Jan Szyszko uważa, że zapowiadana na grudzień tego roku konwencja klimatyczna była "oczkiem w głowie" poprzedniego rządu. Szyszko odniósł się do konferencji prasowej swojego następcy, podsumowującej 100 dni działalności resortu.

W opinii Szyszki, obecny szef tego resortu prof. Maciej Nowicki "stara się jak może, ale to jest ciężki resort".

Były minister ustosunkował się do niektórych zarzutów, jakie padły na konferencji prasowej 26 lutego. Dotyczyły one m.in. konferencji klimatycznej, jaka ma odbyć się w Polsce.

Jak zaznaczył 26 lutego Nowicki, poprzedni minister Jan Szyszko zaproponował, by w Polsce obyła się w grudniu tego roku konferencja Konwencji Klimatycznej. Zaproszenie zostało przyjęte przez Konwencję. Jednak, zdaniem Nowickiego, nie poszły za tym żadne działania organizacyjne, nie wydzielono ponadto pieniędzy na ten cel. Dopiero w styczniu br. powołano sekretariat organizacyjny i sekretariat ds. merytorycznych, a ministerstwom zostały przydzielone zadania do realizacji.

Szyszko wyjaśnił w rozmowie z PAP, że ostatnia Rada Ministrów rządu PiS podjęła decyzję o przeprowadzenie konferencji klimatycznej w Polsce i na ten cel zarezerwowała w budżecie na 2008 r. ok. 44 mln zł. Jego zdaniem, na tej podstawie Nowicki mógł rozpocząć działania organizacyjne.

Nowicki zauważył, że poprzednie kierownictwo ministerstwa zostawiło wiele spraw niedokończonych, mimo że do ich załatwienia obligowały unijne terminy. Chodzi m.in. o sprawę rozdziału limitów emisji dwutlenku węgla. Przedsiębiorstwa powinny takie limity otrzymać do końca sierpnia. Nowicki stwierdził, że nie zostały one rozdzielone, mimo że termin unijny obligował ich rozdzielenie do września 2007 roku.

Szyszko wyjaśnił, że "limity dwutlenku węgla nie zostały rozdzielone, bo polski rząd na jego wniosek odwołał się od tej krzywdzącej decyzji". W marcu KE przyznała Polsce 208,5 mln ton rocznego limitu emisji CO2 na lata 2008-2012. Polski rząd oczekiwał tymczasem limitu w wysokości 284,6 mln ton. Rozdzielenie limitów - w opinii Szyszki - oznaczało by, że Polska akceptuje decyzję KE.

Podczas konferencji Nowicki zapowiedział, że resort środowiska chce szybko dokończyć wyznaczanie obszarów Natura 2000, a także ostatecznie rozstrzygnąć sprawę budowy obwodnicy Augustowa. Przypomniał, że decyzja środowiskowa o budowie dotychczasowego wariantu obwodnicy Augustowa została uchylona przez polski sąd. Ponadto sprawa ta trafiła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, gdyż narusza obszar Natury 2000

Poprzedni minister środowiska przyznał, że sprawa budowy obwodnicy Augustowa została zaskarżona przez KE, ale skoro jest spór, to nie znaczy, że Polska nie ma racji. Dodał, że decyzja o budowie została podjęta przez rząd przed wejściem Polski do UE, a prawo nie działa wstecz.

Jak poinformował Szyszko, wielokrotnie zwracał się do KE o udostępnienie tzw. "shadow list" (lista obszarów chronionych przygotowana przez organizacje ekologiczne - PAP) i do końca sprawowania funkcji jej nie otrzymał. Zaznaczył, że podstawą do wyznaczania obszarów chronionych powinna być inwentaryzacja zasobów przyrodniczych, a takiej nie było i nawet teraz nie jest zrobiona.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł