Reaktor termojądrowy ITER: Budowa od wiosny


Ekologia w naszym życiu

Reaktor termojądrowy ITER: Budowa od wiosny

Przedstawiciele Unii Europejskiej, Chin, Indii, Japonii, Korei Południowej, Rosji i USA podpisali we wtorek porozumienie, finalizujące plan budowy pierwszego na świecie eksperymentalnego reaktora termojądrowego. Reaktor ma już nazwę ITER, która jest zarówno akronimem anglojęzycznego określenia International Thermonuclear Experimental Reactor (Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termojądrowy) jak i łacińskim słowem "droga".

W reaktorze ITER zachodzić będą reakcje termojądrowe, takie jak w Słońcu i innych gwiazdach, pozwalające na bezpieczną produkcję wielkich ilości energii. Paliwem do reaktora mają być izotopy wodoru: deuter, którego pod dostatkiem jest w morskiej wodzie, i tryt, który w naturze występuje znacznie rzadziej, ale za to powstaje w wyniku samej reakcji termojądrowej.

Ilości wytwarzanej energii są tak olbrzymie, że przy stosunkowo niewielkiej liczbie reaktorów można teoretycznie zaspokoić globalne zapotrzebowanie na elektryczność. Co więcej, urządzenia są bezpieczne: przy jakiejkolwiek awarii reakcja ustaje samoistnie, a promieniowanie jest na tyle małe, że nie stanowi zagrożenia. Poza tym energia termojądrowa jest tania i czysta: odpady radioaktywne nie stanowią problemu, podczas reakcji nie powstają też gazy cieplarniane.

Więcej w Gazecie Wyborczej i portalu gazeta.pl

Następny artykuł

Poprzedni artykuł