Prąd z wysypiska śmieci


Ekologia w naszym życiu

Prąd z wysypiska śmieci

W Legnicy w najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa instalacji, która pozwoli na uzyskiwanie energii elektrycznej z metanu pochodzącego z wypiska śmieci. Inwestor zamierza sprzedawać pozyskany w ten sposób prąd już latem tego roku. Firma, która realizuje inwestycję przeprowadziła już pomiary ilości metanu gromadzącego się w odpadach. "W ten sposób inwestor zbadał wielkość zasobów, na jakie może liczyć i dostosował do nich parametry instalacji służącej do odzyskiwania metanu" – mówi Józef Wasinkiewicz, prezes Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, zarządcy wysypiska.

Inwestycję prowadzi firma z kapitałem polsko-angielskim, która za ok. 6 mln zł ma wybudować elektrownię zamieniającą w energię trujący gaz, powstający w procesie fermentacji odpadów organicznych. Jak zaznacza Wasinkiewicz, inwestor jeszcze w tym miesiącu zamierza uzyskać wymagane pozwolenia i zaraz potem rozpocząć budowę instalacji.

Metan, przy pomocy wybudowanych na wysypisku studni i połączonego z nimi systemu rurociągów, ma być ujmowany i przesyłany do jednostki prądotwórczej. Następnie będzie wysyłany do sieci.

Legnicka spółka komunalna, która udostępnia wysypisko ma zapewniony udział w zyskach pochodzących ze sprzedaży energii. Inwestor jest częścią grupy, która zajmuje się wytwarzaniem czystej ekologicznie energii i w samej Wielkiej Brytanii posiada ok. 30 instalacji produkujących energię odnawialną. Koncern działa też w Hiszpanii i Holandii.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Mirosława Szczecińska

Następny artykuł

Poprzedni artykuł