Pozwólmy zwierzętom żyć tam gdzie się urodziły


Ekologia w naszym życiu

Pozwólmy zwierzętom żyć tam gdzie się urodziły

Do tego hasła WWF międzynarodowa organizacja ekologiczna chce przekonać tysiące młodych ludzi, którzy wezmą udział w serii niezwykłych lekcji. WWF właśnie rozpoczyna cykl zajęć dla uczniów warszawskich gimnazjów, w czasie których dzieci będą mogły dowiedzieć się więcej o problemie ginących gatunków i sposobach zapobiegania temu zjawisku. Jednym z największych zagrożeń dla przetrwania ponad 30 000 gatunków jest międzynarodowy handel. Skala problemu jest ogromna i wbrew pozorom w dużym stopniu dotyczy także Polski.

Co rok do naszego kraju przemyca się dziesiątki tysięcy zwierząt, które trafiają do sklepów i na giełdy zoologiczne. Najczęściej przemycane gatunki to papugi, węże, żółwie i jaszczurki. Większość z nich ginie w czasie transportu, a te które trafiają do naszych domów często są chore i osłabione i wkrótce dzielą los pozostałych.

Niezwykłe lekcje

Jednym ze skutecznych sposobów walki z tym procederem jest po prostu nie kupowanie egzotycznych zwierząt. I do tego właśnie WWF chce przekonać młodych ludzi, którzy są ich potencjalnymi nabywcami.

Chcemy skłonić gimnazjalistów, aby zanim kupią egzotycznego pupila pomyśleli, jaka jest jego prawdziwa cena. Aby zdali sobie sprawę, że w ten sposób przyczyniają się do wymierania gatunków i skazują na śmierć wiele zwierząt. – mówi Magda Romanowicz, Specjalista ds. Kontroli Handlu Zagrożonymi Gatunkami WWF Polska

Zajęcia organizowane przez WWF odbywają się w niezwykłym miejscu – drewnianej chatce na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego, która została zamieniona na magazyn przemytników zwierząt. Przez prawie trzy miesiące (od 20 marca do 29 kwietnia) ponad trzy tysiące dzieci ze 120 klas gimnazjalnych będzie dowiadywało się, jak nasze decyzje wpływają na przetrwanie dzikiej przyrody. Zajęcia poprowadzą wykładowcy z Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, oraz z działu dydaktycznego ZOO. Formuła lekcji jest bardzo nietypowa. Zamiast nudnego wykładu, dzieci biorą udział w burzliwej dyskusji...

Całość tutaj

Źródło: WWF Polska

Następny artykuł

Poprzedni artykuł