Plany Macieja Nowickiego, nowego ministra środowiska


Ekologia w naszym życiu

Plany Macieja Nowickiego, nowego ministra środowiska

Nowy minister środowiska, Maciej Nowicki przedstawił swoje plany na konferencji prasowej podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych Poleko 2007, które rozpoczęły się we wtorek w Poznaniu.

"Dla mnie najważniejsza w tej chwili sprawa to dobra absorpcja środków unijnych. Trzeba pamiętać, że do 2012 roku możemy się ich spodziewać kilka razy więcej niż do tej pory. To jest prawie niemożliwe, żeby to wszystko absorbować - powiedział prof. Nowicki. - Moją największą aktywnością będzie to, jak to zrobić, by tych pieniędzy nie zmarnować".

Maciej NowickiZdaniem Nowickiego, jest to zadanie nie tylko dla jego resortu, ale i dla innych ministerstw. "Należy przekonać Komisję Europejską, by uprościła wszystko co się da, aby pieniądze przyznane Polsce można było wykorzystać" - powiedział.

Minister przyznał, że potrzebne jest przyspieszenie w usprawnieniu i unowocześnieniu gospodarki odpadami.

"Sprawa gospodarki odpadami była do tej pory w cieniu ochrony wód i ochrony powietrza. W tamtych sektorach zrobiliśmy bardzo dużo. Instalacje i rozwiązania w tym zakresie są na najwyższym poziomie, możemy się nimi szczycić przed światem. Będę robić co możliwe, żeby przyspieszyć działania i w tym trzecim sektorze" - zapewnił.

Profesor zamierza promować i zachęcać do stosowania odnawialnych źródeł energii. Jak powiedział, dzięki ich stosowaniu Polska nie tylko uniknie emisji szkodliwych gazów i zanieczyszczeń, ale także poprawi bezpieczeństwo energetyczne państwa i stworzy szanse rozwoju regionom nieuprzemysłowionym.

Minister środowiska wyraził gotowość stworzenia Narodowego Programu Ochrony Energii. Jego zdaniem, taki program jest konieczny ze względu na dysproporcje w zużywaniu energii pomiędzy Polską a krajami Europy Zachodniej.

Sprawa Doliny Rospudy jest - według niego - problemem nierozwiązywalnym. Jak zaznaczył, jakakolwiek podjęta decyzja byłaby kontestowana przez jej przeciwników. Nowicki zapowiedział, że chce dogłębnie poznać problem, zanim wyrazi swoje stanowisko w sprawie obwodnicy Augustowa.

Minister środowiska bez entuzjazmu wypowiada się na temat energetyki jądrowej. "Byłem jedną z tych osób, które zapobiegły budowaniu elektrowni atomowej w Żarnowcu. Od tamtego czasu mój stosunek do tej sprawy niewiele się zmienił" - powiedział.

Jak przekonywał na konferencji prasowej, budowanie w Polsce siłowni jądrowych nie zwiększy bezpieczeństwa energetycznego, bo nasz kraj nie ma własnych złóż uranu. Ponadto, gdy pojawią się takie elektrownie, zwiększy się niebezpieczeństwo związane z terroryzmem.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce (fot. Ministerstwo Środowiska)

Następny artykuł

Poprzedni artykuł