Ogólnopolski Kongres Inżynierii Środowiska


Ekologia w naszym życiu

Ogólnopolski Kongres Inżynierii Środowiska

Problemy zanieczyszczenia wód, powietrza i gleby w powiązaniu z sytuacją gospodarczo-społeczną i warunkami życia człowieka to główne zagadnienia II Ogólnopolskiego Kongresu Inżynierii Środowiska, który rozpoczął się w poniedziałek w Lublinie. Bierze w nim udział ponad 300 naukowców.

Zdaniem organizatora kongresu, kierownika Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Lubelskiej prof. Lucjana Pawłowskiego, w Polsce wciąż dominuje rozumienie ochrony środowiska jako ochrony przyrody. Prof. Pawłowski uważa, że należy to rozumieć szerzej, jako ochronę środowiska życia człowieka.

"Tak rozumiana ochrona obejmuje, obok zagadnień nakierowanych na ochronę przyrody, także całą gospodarkę Ziemi. Konieczne jest też odniesienie do kontekstu społecznego. Stosunki społeczno- ekonomiczne w istotny sposób wpływają na jakość życia, np. bezrobocie oddziałuje niszcząco na człowieka w takim samym stopniu jak życie w zdegradowanym środowisku" - mówi prof. Pawłowski.

Podkreśla, że gwałtowny rozwój techniki i technologii powoduje wzrost produkcji i przyspieszone zużycie surowców. To z kolei wiąże się nie tylko z możliwością ich wyczerpania, ale prowadzi też do wzrostu zanieczyszczenia środowiska. "W tym kontekście pozostaje otwarte pytanie: czy wkroczenie marketingu kreującego ciągłe zapotrzebowanie na nowe dobra poprzez odpowiednią reklamę prowadzi w rzeczywistości do polepszenia jakości życia?" - zastanawiał się naukowiec.

Innym ważnym zagadnieniem są trudności w dostępie do czystej wody w powiązaniu z pogłębiającymi się różnicami między krajami bogatymi i biednymi. Jak zaznacza prof. Pawłowski, z danych ONZ i WHO wynika, że co osiem sekund umiera człowiek z powodu picia zanieczyszczonej wody, a ponad miliard osób nie ma dostępu do jakichkolwiek źródeł wody w najbliższym otoczeniu. Jego zdaniem, w krajach tzw. Trzeciego Świata dostęp do czystej wody ograniczyła prywatyzacja systemów zaopatrzenia w wodę.

"To zaowocowało gwałtownym wzrostem kosztów dostarczanej wody. I oto coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, że są co prawda w zasięgu ręki źródła czystej wody, ale są one niedostępne dla coraz większej grupy ludzi, których nie stać na zakup wody dla własnych potrzeb" - tłumaczy.

Kongres potrwa do środy. Naukowcy będą dyskutować m.in. o utylizacji ścieków i odpadów, wykorzystaniu źródeł energii, ochronie atmosfery, redukcji emisji gazów, skażeniu gruntu, wód podziemnych i morskich, uzdatnianiu wody oraz zanieczyszczeniu środowiska w aglomeracjach miejskich i ośrodkach przemysłowych.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Renata Chrzanowska

Następny artykuł

Poprzedni artykuł