Łyna atrakcyjnym szlakiem wodnym


Ekologia w naszym życiu

Łyna atrakcyjnym szlakiem wodnym

Przepływająca m.in. przez Olsztyn rzeka Łyna może się stać w najbliższych latach jednym z najatrakcyjniejszych w Polsce wodnych szlaków turystycznych. Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zaakceptował w poniedziałek plan opracowania studium możliwości wykorzystania Łyny, jako obiektu turystycznego.

Marszałek województwa, Andrzej Ryński, komentując plany dotyczące Łyny powiedział, że "turystyka związana ze środowiskiem wodnym ma coraz większe możliwości rozwoju na terenie Warmii i Mazur". W założeniach, Łyna ma się stać charakterystycznym i rozpoznawalnym obiektem turystycznym regionu.

"Mamy Wielkie Jeziora Mazurskie na wschodzie regionu, szlak Kanału Elbląskiego na zachodzie, a w centralnej części województwa zamierzamy wykorzystać potencjał rozwojowy Łyny" - podkreślił Ryński.

Łyna przepływa przez kilkanaście zróżnicowanych krajobrazowo i kulturowo gmin województwa. Jest szlakiem wodnym łączącym Warmię i Mazury z rosyjskim obwodem kaliningradzkim. W całości przepływa przez obszar zaliczany do Zielonych Płuc Polski oraz wchodzi w skład polskiego segmentu koncepcji Zielonych Płuc Europy.

Studium ma posłużyć w przyszłości do zbudowania międzynarodowego szlaku turystycznego, na wzór znanej w Polsce i zagranicą rzeki Krutyni.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł