Groźne opakowania


Ekologia w naszym życiu

Groźne opakowania

Naukowcy z Uniwersytetu z Cincinnati wykazali, że bisfenol, substancja używana do produkcji pojemników na żywność, negatywnie wpływa na rozwój układu nerwowego - poinformował serwis internetowy "EurekAlert!". Bisfenol to związek chemiczny zaburzający działanie hormonów, wykorzystywany przy produkcji niektórych wysokojakościowych wyrobów z przezroczystych plastików (np. butelek do karmienia niemowląt) oraz jako składnik żywic wyściełających większość metalowych puszek do przechowywania żywności.

Uważa się, że substancja ta wpływa szkodliwie na rozwój tkanki mózgowej, ustalono także, że bisfenol, znany jako sztuczny estrogen, hormon kojarzony z rozwojem płciowym kobiet przyczynia się do rozwoju raka piersi oraz rozwój komórek powodujących raka prostaty.

Najnowsze badania udowodniły, że związek ten zakłóca funkcjonowanie estrogenu w rozwijającym się mózgu. Co gorsza, wystarczy tylko niewielka jego ilość by wywołać negatywne działanie. – „Te badania są pierwszymi, które pokazują, że mechanizmy szybkiego sygnalizowania estrogenu są aktywne w rozwijającym się jak i dojrzałym mózgu w regionach, w których nie sądzono, że są związane z funkcjami rozrodczymi” - powiedział doktor Belcher.

Doktor Belcher wraz z innymi naukowcami przeprowadził badania na szczurach w fazie ich rozwoju porównywalnej z trzecim trymestrem rozwoju ludzkiego płodu. Estrogen odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju mózgu, zarówno kobiet i mężczyzn. We wcześniejszych badaniach okazało się, że estrogeny mogą kontrolować funkcje przetrwania neuronów w rejonach mózgu odpowiedzialnych za ruch i koordynację.

Komentując wyniki badań potwierdzających szkodliwe działanie bisfenolu dr Belcher ostrzegł, że przemysł chemiczny i odpowiednie instytucje nadal nie doprowadziły do wycofania tego związku z produkcji plastikowych opakowań żywności i napojów. Serwis napisał, że należy również zwrócić uwagę na to, że opakowania wolne od bisfenolu i innych toksycznych chemikaliów także są dostępne na rynku.

Źródło: OAI

Następny artykuł

Poprzedni artykuł