Globalne ocieplenie zagraża pustyniom


Ekologia w naszym życiu

Globalne ocieplenie zagraża pustyniom

Ocieplenie klimatu zagraża obszarom pustynnym, ostatnim olbrzymim naturalnym ekosystemom na naszej planecie - wynika z najnowszego raportu ONZ. Opublikowany w poniedziałek 5 czerwca raport Global Deserts Outlook został przygotowany w ramach programu ochrony środowiska ONZ. To pierwsze opracowanie, które podsumowuje wiedzę na temat aktualnego stanu obszarów pustynnych, ich flory i fauny oraz dostępnych tam zasobów wodnych. Pustynie są ostatnim naturalnym systemem na Ziemi, a jednocześnie +Kopciuszkami+ wśród priorytetów ochrony środowiska - podkreśla Nick Nuttall z ONZ.

Organizacja zleciła więc sporządzenie raportu, który przedstawia obszary pustynne jako bogate pod względem biologicznym i kulturowym ekosystemy, a nie zwykłe "morza piasku".

Pustynie, które zajmują jedną czwartą lądowej powierzchni Ziemi, czyli 33,7 mln kilometrów kwadratowych, zamieszkuje ok. 500 mln ludzi. To dużo więcej niż się powszechnie uważa.

Większość tych terenów jest jednak zagrożona przez stale postępujące zmiany klimatyczne - czytamy w raporcie ONZ. Okazuje się, że czeka je jeszcze bardziej sucha przyszłość gdyż, według prognoz, do końca tego stulecia opady deszczu zmniejszą się o blisko 20 proc.

Autorzy raportu wymieniają rzeki, które teraz zasilają w wodę tereny pustynne, a których przyszłość jest zagrożona. To m.in. Rio Grande i Kolorado w Ameryce Północnej, Tygrys i Eufrat oraz Amu-daria i Indus.

Ucierpi pustynna flora i fauna. Gatunkami szczególnie zagrożonymi są gazele, owce grzywiaste (znane też jako arui) i ptaki pustynne hubary - wskazuje raport.

Potrzebna jest więc bardziej przyszłościowa i efektywna strategia dotycząca światowych zasobów wodnych. Inaczej wiele państw stanie przed poważnym problemem niedoboru wody - kraje takie jak Czad, Irak, Niger czy Syria już około roku 2050 - twierdzą autorzy raportu. DWO

Pełen tekst ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł