Finał Nowych Siedmiu Cudów Natury


Ekologia w naszym życiu

Finał Nowych Siedmiu Cudów Natury

11 listopada 2011 roku odbędzie się finał konkursu na Nowe Siedem Cudów Natury. Polskie Mazury znalazły się w gronie 28 finalistów konkursu razem z m.in. Wielkim Kanionem, Wielką Rafą Koralową czy Amazonką.

Szwajcarska Fundacja "New 7 Wonders", założona w 2001 roku przez podróżnika Bernarda Webera, już po raz drugi prowadzi konkurs mający wyłonić Nowe Siedem Cudów Natury. W poprzedniej edycji ponad 100 mln osób z całego świata wybierało siedem najwspanialszych budowli, tym razem przedmiotem głosowania są cudy natury.

W konkursie prowadzonym od 2009 roku polskie Mazury znalazły się w gronie 28 finalistów konkursu obok m.in. Wielkiego Kanionu, Wielkiej Rafy Koralowej, Amazonki, wyspy Komodo, Morza Martwego, Galapagos, Kilimandżaro, Malediwów, skały Uluru czy Wezuwiusza. Na poniedziałkowej konferencji prasowej Jean Paul de la Fuente, dyrektor fundacji "New 7 Wonders", ogłosił, że finał konkursu odbędzie się 11 listopada 2011 roku.

Do tego czasu zbierane są głosy na poszczególne miejsca. Głosować może każdy za pośrednictwem internetu lub telefonu. Rok 2010 ma być rokiem, w którym fundacja "New 7 Wonders" odwiedzi wszystkich 28 finalistów konkursu.

"Wygraną w tym konkursie można porównać do zwycięstwa w piłkarskim Pucharze Świata. Znalezienie się w gronie zwycięzców przekłada się na bardzo konkretne wpływy z turystyki. W ciągu dwu lat po ogłoszeniu, że Jordańskie miasto Petra znalazło się wśród Nowych Siedmiu Cudów, liczba odwiedzających je turystów zwiększyła się dwukrotnie. W przypadku peruwiańskiego Machu Picchu w ciągu dwu lat liczba gości się potroiła. Tak ogromy i szybki wzrost turystyki w danym regionie jest oczywiście wielkim wyzwaniem, ale przynosi też konkretne korzyści" - podkreślił de la Fuente.

Dyrektor fundacji "New 7 Wonders" przypomniał też, że w poprzedniej edycji konkursu oddano 100 mln głosów. "Szacuje się, że druga edycja będzie jeszcze popularniejsza i w głosowaniu może wziąć udział nawet miliard ludzi z całego świata. Każde miejsce, które znalazło się wśród 28 finalistów ma swoich wielbicieli, ale przede wszystkim będą na nie głosować mieszkańcy państw, w których się ono znajduje.

W przypadkach, gdy potencjalny cud natury znajduje się w kilku krajach, jak na przykład Amazonka, głosów może być bardzo wiele. Promocja Morza Martwego, które znajduje się w granicach Izraela, Palestyny i Jordanii zjednoczyła te trzy kraje w stopniu nieosiągalnym dla ONZ. Mazury stoją przed swoją wielką szansą" - dodał de la Fuente.

Komitet Wspierający Kandydaturę Mazurskich Jezior, samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polska Organizacja Turystyczna planują w tym roku przedsięwzięcia, które mają rozpropagować ideę głosowania na Mazury. Akcja "Głosuj na Polskę" prowadzona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie polegała na zintegrowaniu i przekazaniu informacji dotyczących głosowania na Polskę na wszystkich stronach internetowych podległych resortowi. Informacja o polskim reprezentancie w światowym konkursie ma być przekazywana przez polskich dyplomatów dziennikarzom na całym świecie. Polska kandydatura promowana też będzie na międzynarodowych targach turystycznych m.in. w Berlinie, Cannes, Kaliningradzie i Karlshamm.

Najważniejszym przedsięwzięciem ma być jednak ogólnopolski dzień głosowania. "Ponieważ konkurs trwa trzy lata postanowiliśmy zorganizować jeden dzień w roku, który będzie mobilizował wszystkich do oddania głosu. Nie ustalono jeszcze daty" - powiedziała Elżbieta Wąsowicz-Zaborek z Polskiej Organizacji Turystycznej.

W poprzedniej edycji nagrody, kiedy wybierano siedem cudów architektonicznych zwyciężyły: meksykańska piramida Chichenitza, brazylijska figura Christ Redeemer, rzymskie Colosseum, indyjski Taj Mahal, miasto Petra w Jordanii, chiński Wielki Mur oraz peruwiańskie Machu Picchu.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł