EKO-FORUM 2007: Kiedy zabraknie energii ze źródeł tradycyjnych?


Ekologia w naszym życiu

EKO-FORUM 2007: Kiedy zabraknie energii ze źródeł tradycyjnych?

Kiedy zabraknie energii ze źródeł tradycyjnych? Jakie są ekonomiczne i społeczne koszty inwestycji w odnawialne i tradycyjne źródła energii? – to pytania, na które będą się starali odpowiedzieć uczestnicy tegorocznej debaty ekologicznej Eko-Forum 2007. W dyskusji organizowanej cyklicznie przez firmę Bayer i Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej w tym roku wezmą udział najlepsi specjaliści z polskich wyższych uczelni, organizacji biznesowych takich jak Lewiatan, przedstawiciele UNEP/GRID, WWF oraz specjaliści z firmy Bayer. Będą oni dyskutowali o szansach i zagrożeniach związanych z pozyskiwaniem energii w kontekście ocieplenia klimatu. W debacie, która odbędzie się 24 października br. o godz. 14:00 w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie przy ul. Dobrej wezmą udział również studenci i dziennikarze.

- „Energia atomowa, odnawialne źródła energii oraz możliwości oszczędzania energii pozyskiwanej z tradycyjnych źródeł to zagadnienia, o których będziemy dyskutować w tym roku. W czasach kiedy globalne ocieplenie jest odczuwalne na całym świecie, pytanie z jakiej energii będziemy korzystać w niedalekiej przyszłości jest podstawowe dla ochrony klimatu i powstrzymania efektu cieplarnianego” – mówi Burghardt Bruhn prezes Bayer Polska Sp z o.o.

Specjaliści, zarówno naukowcy jak i przedstawiciele biznesu nie są zgodni co do sposobów ekologicznego pozyskiwania energii w przyszłości. Są wśród nich zwolennicy elektrowni jądrowych i ich gorący przeciwnicy. Inni są przekonani, że tylko OZE są receptą na tanią energię przyszłości choć niektórzy mówią, że w Polsce nie ma takich możliwości meteorologicznych. Odmienne stanowiska reprezentują Ci, którzy uważają, że należy oszczędzać tradycyjnie pozyskaną energię bo obecne straty są zbyt wysokie. Do udziału w tegorocznej debacie zaproszono wybitnych specjalistów z tej dziedziny:



dr Joachim Genz, Governmental and Product Affairs, Bayer AG; An Expert for "Climate Protection and Climate Change"
Jak przemysł może oszczędzać energię i ograniczać emisję gazów cieplarnianych?

Daria Kulczycka, Ekspert Gospodarczy, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Wymogi ochrony środowiska: zagrożenie czy szansa dla polskiego przemysłu?

dr Witold Lenart, Wydział Geografii Uniwersytetu Warszawskiego
Czy energia szkodzi zdrowiu?

mgr inż. Małgorzata Popiołek, Koordynator Projektu, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Energetyka jądrowa - konieczność, a nie zagrożenie.

mgr inż. Wojciech Stępniewski, Kierownik Projektu Klimat I Energia, WWF Polska
Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii - najlepsze narzędzia ochrony klimatu w Polsce i nie tylko.

dr Maciej Stryjecki, Członek Zarządu, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej
Które OZE będą się rozwijać, a które nie i dlaczego?

dr hab. inż. Krzysztof Żmijewski, Przewodniczący Społecznej Rady Konsultacyjnej Energetyki, Procesy Inwestycyjne S.A.
Czy inwestycje w ekologiczną energetykę są opłacalne ekonomicznie?


Tradycyjnie swoje zdanie w dyskusji wyrażą studenci. Uczestnicy debaty będą również odpowiadali na pytania dziennikarzy. Eko-Forum zakończy wręczenie nagród laureatom tegorocznej edycji konkursu „Ambasador Zrównoważonego Rozwoju firmy Bayer” oraz występ sygnatariuszki apelu „Bądź Światoczuły. Wyłączaj, zakręcaj, segreguj” Eweliny Flinty.

Następny artykuł

Poprzedni artykuł