Dziesiątki nowych gatunków odkryto na Nowej Gwinei


Ekologia w naszym życiu

Dziesiątki nowych gatunków odkryto na Nowej Gwinei

W trudnodostępnych górach Foja na zachodzie Nowej Gwinei naukowcy odkryli między innymi nowy gatunek ptaka jedzącego miód, nieznane wcześniej żaby oraz nadrzewnego kangura.

Spowite mgłą dżungle gór Foja na zachodzie Nowej Gwinei, badane w grudniu przez zespół naukowców z Australii, Indonezji i USA, okazały się "zagubionym światem", pełnym wielkich kwiatów i nieznanych gatunków zwierząt.

Wyprawa zorganizowana między innymi przez organizację Conservation International odkryła nieznany gatunek rododendronu o piętnastocentymetrowych kwiatach, pięć nowych palm, 20 nowych gatunków żab i 4 gatunki motyli oraz jedzącego miód ptaka o pomarańczowej głowie - pierwszy nowy gatunek ptaka odkryty na Nowej Gwinei od ponad 60 lat.

Udało się sfotografować po raz pierwszy znanego głównie z wypchanych okazów samca rajskiego ptaka z gatunku Parotia berlepschi oraz zaobserwować jego taniec godowy, a także odkryć nowe miejsce występowania nadrzewnego kangura Dendrolagus pulcherrimus (czyli po polsku "bardzo piękny drzewny zając").

Miejscowa ludność z plemion Kwerba i Papasena chętnie pomagała naukowcom w badaniach. Liczące ponad milion hektarów lasy Foja są największym w Azji obszarem leśnym nienaruszonym przez człowieka.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł