Dzień Ziemi na Polu Mokotowskim


Ekologia w naszym życiu

Dzień Ziemi na Polu Mokotowskim

Konkursy wiedzy przyrodniczej, pokazy pracy leśników, pieczenie chleba, koncerty zabawy dla dzieci – te wszystkie atrakcje czekają na uczestników festynu z okazji Dnia Ziemi, który odbędzie się w najbliższą niedzielę na Polu Mokotowskim w Warszawie. Festyn organizują Lasy Państwowe, Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej i Społeczny Instytut Ekologiczny.

Dzień Ziemi jest wydarzeniem na skalę ogólnokrajową i każdego roku skupia uwagę coraz większej liczby uczestników, którym bliska jest tematyka ochrony środowiska. Impreza ta ze względu na swój masowy wymiar jest skutecznym nośnikiem idei propagowania inicjatyw proekologicznych i zrównoważonego rozwoju.

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi odbywają się pod hasłem „Klimat w potrzebie”. Ekolodzy, organizacje zajmujące się ochroną środowiska i naukowcy biją na alarm. Ziemi grozi niewyobrażalna katastrofa, naszej cywilizacja zagłada. Działania człowieka spowodowały globalne ocieplenie – spalanie gazów kopalnych przez elektrownie i samochody, zmniejszanie się powierzchni lasów, procesy przemysłowe to tylko kilka przykładów tego, że na Ziemi robi się coraz gorącej. Efekty tego obserwujemy od kilku lat: mewy na biegunie północnym, ciała niedźwiedzi polarnych, które zatonęły w wodach arktycznych w poszukiwaniu kry, fale upałów, katastrofalne susze i gwałtowne huragany, które zabijają dziesiątki tysięcy ludzi – to tylko kilka faktów. Naukowcy sądzą, że zostało 10-15 lat, by zapobiec niewyobrażalnej katastrofie.

Głównymi Organizatorami obchodów Dnia Ziemi 2008 są: Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej i Społeczny Instytut Ekologiczny oraz Lasy Państwowe.

Współpracują: Ministerstwo Środowiska, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Biuro Ochrony Środowiska m. st. Warszawy, Kampinoski Park Narodowy, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej. Honorowy patronat nad obchodami objęli: Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzony jest na świecie od 1970 roku. Święto ogłoszone 22 kwietnia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych było reakcją na niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku przyrodniczym, zwłaszcza w USA.

Pierwsze obchody Dnia Ziemi były spontaniczne, a do ich organizacji wykorzystywano najprostsze, dostępne środki przekazu. Początkowo Dzień Ziemi organizowano przede wszystkim tam gdzie miały miejsce szczególnie katastroficzne w skutkach wydarzenia, co podkreślało interwencyjny charakter tego święta. Prawdziwy przełom w świadomości społecznej dokonał się dopiero po katastrofie w Czarnobylu, która wywołała spontaniczne wystąpienia na całym świecie i spowodowała rozpowszechnienie wiedzy o zmianach klimatycznych wywoływanych działalnością człowieka. W Polsce Dzień Ziemi obchodzimy od 1990 roku.

Przemysław Przybylski, Rzecznik prasowy Lasów Państwowych

Następny artykuł

Poprzedni artykuł