Czyściej na bałtyckich plażach


Ekologia w naszym życiu

Czyściej na bałtyckich plażach

Ponad 350 ton aluminiowych puszek po napojach zebrano tego lata z nadbałtyckich plaż w ramach kampanii Czyste plaże - informuje Artur Łobocki z zarządu Fundacji Recal, która zorganizowała akcję. Do siódmej już kampanii przystąpiły w tym roku samorządy 10 nadmorskich gmin, wśród nich Władysławowo, Gdynia, Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Kołobrzeg, Łeba. Przyłączyły się także Słowiński Park Narodowy, Woliński Park Narodowy i Nadmorski Park Krajobrazowy. Samorządy i parki tworzą nieformalną Koalicję Czystych Plaż.

Celem kampanii jest wyrobienie nawyku segregacji odpadów, promocja odzysku i recyklingu puszek aluminiowych lub innych surowców wtórnych i poprawa czystości plaż na wybrzeżu.

Podobnie jak w latach ubiegłych, przez całe wakacje członkowie fundacji organizowali warsztaty edukacyjne dla dzieci z kolonii i obozów, na których przedstawiali zasady selektywnej zbiórki odpadów. Uzupełnieniem zajęć była zbiórka puszek na plażach. Zebrany surowiec trafił do punktów skupu, a pieniądze za sprzedane puszki - do kieszeni zbierających.

"W ramach tej wakacyjnej kampanii przez dwa miesiące przeprowadziliśmy ok. 180 warsztatów edukacyjnych dla kolonii i obozów letnich. Uczestniczyło w nich ponad 9 tys. dzieci i młodzieży w całej Polski. Sami koloniści zebrali ponad 42 tys. pustych aluminiowych puszek po napojach" - powiedział Łobocki.

Podobne akcje Recal organizuje także na Mazurach, w Sudetach, Beskidach i Bieszczadach.

Fundacja Recal została powołana w 1995 roku przez producenta puszek aluminiowych, firmę Continental Can Polska (aktualnie Ball Packaging Europe Radomsko) oraz światowe koncerny aluminiowe. Obecnie jest wspierana dodatkowo przez European Aluminium Association.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł