17 lipca wielki skok do europejskich rzek


Ekologia w naszym życiu

17 lipca wielki skok do europejskich rzek

Graffiti zachęcające do wskoczenia do królowej polskich rzek namalowali w Katowicach na billboardzie ekolodzy związani z Klubem Gaja. Zainaugurowali w ten sposób polską edycję europejskiej akcji Big Jump (Wielki skok). Jej celem jest działanie na rzecz czystości rzek, przywrócenia stanu ich naturalnej równowagi, zwrócenie uwagi społeczeństwa na ten problem i zachęcenie ludzi do powrotu na rzeczne plaże.

Billboardy będą teraz malowane techniką graffiti w kolejnych polskich miastach: w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Toruniu. Kulminacyjnym punktem akcji w całej Europie będzie wielki skok do rzek 17 lipca o godz. 14; w Polsce ekolodzy zamierzają wtedy wejść do Wisły w Warszawie.

Jak przypomina prezes Klubu Gaja Jacek Bożek, zgodnie z unijną Ramową Dyrektywą Wodną, do 2015 r. polskie rzeki i jeziora muszą być czyste.

"Oczywiście jest o wiele lepiej niż 10 lat temu, ale mamy jeszcze przed sobą długą drogę. Odwróciliśmy się od rzek, obecnie w Polsce nie służą one ani ludziom, ani przyrodzie. Mamy nadzieję, że nasza akcja zmieni świadomość Polaków w tym zakresie. Mamy na to 10 lat, to niewiele" – mówi Bożek.

Za jeden z największych problemów uznaje brak wiedzy i świadomości wśród osób zajmujących się problematyką wodną w Polsce, w tym urzędników i samorządowców. Dlatego akcja Big Jump jest adresowana m.in. do nich oraz do szkół i instytucji. Do samorządów trafią wkrótce materiały informacyjne, po wakacjach zostaną przesłane również do szkół. Planowane są również spotkania i wykłady.

Ekolodzy będą m.in. uczyć, jak oszczędzać wodę i jak najlepiej nią gospodarować. Bożek zaznacza, że wielkim atutem polskich rzek jest ich bioróżnorodność. "Ingerencja człowieka jest niezbędna, ale tam, gdzie przyroda radzi sobie sama, nie warto niszczyć" – podkreśla. (PAP)

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

Następny artykuł

Poprzedni artykuł