15-25 mld euro rocznie na ograniczenie wylesiania


Ekologia w naszym życiu

15-25 mld euro rocznie na ograniczenie wylesiania

Na ograniczenie do 2020 roku wylesiania i degradacji lasów trzeba będzie przeznaczyć 15-25 mld euro rocznie - poinformował w piątek na konferencji przedstawiciel Komisji Europejskiej Jurgen Lefevere.

Podczas szczytu klimatycznego COP 14 w Poznaniu Lefevere powiedział, że w czwartek odbyło się spotkanie ministrów środowiska i Rady Środowiskowej w tej sprawie.
Wyjaśnił, że ministrowie środowiska chcą, aby o połowę ograniczyć zmniejszanie się obszarów leśnych do 2020 r., a do roku 2030 całkowicie zatrzymać ten proces. "Ten cel jest dosyć ambitny, ale do wykonania" - powiedział.

Jego zdaniem, realizacja planu będzie kosztować 15-25 mld euro rocznie. "To duża ilość pieniędzy i wyzwania dla negocjacji międzynarodowych są takie, aby znaleźć sposoby na finansowanie" - dodał.

Wyjaśnił, że jednym z możliwych źródeł pozyskiwania środków może być wykorzystanie dochodów z aukcji uprawnień do emisji CO2, które będą przekazywane lotnictwu. Jego zdaniem, w ten sposób można pozyskać ok. 0,5-1 mld euro rocznie.

"Myślę, że decyzja zapadnie na szczycie Unii Europejskiej w marcu. Będzie to bardzo duży pakiet finansowy, dotyczący nie tylko wylesiania, ale również adaptacji" - powiedział.

Przedstawiciel francuskiej delegacji na poznański szczyt Brice Lalonde zaznaczył z kolei, że od czasów spotkania na Bali osiągnięto duży postęp w kwestii przeciwdziałania wylesianiu, "zwłaszcza jeśli chodzi o metodologię".

"Zebraliśmy wiele doświadczeń, przeprowadziliśmy wiele eksperymentów. Prowadziliśmy badania z wykorzystaniem technologii satelitarnych. Mamy wiedzę techniczną" - wyliczał.

Poruszył również temat finansowania ograniczenia wylesiania. "Część ludzi twierdzi, że można zacząć od mechanizmów rynkowych. Inni mówią, że należałoby zacząć od środków publicznych, a potem przejść do rynku prywatnego i tak uważa Unia Europejska" - wyjaśnił.

Dodał, że w Poznaniu na COP 14 uczestnicy powinni "zawiązać zalążek porozumienia" ws. wylesiania.

Konferencja COP 14 (XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu UNFCCC wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto) potrwa do 12 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce



Następny artykuł

Poprzedni artykuł