Tory przecięły płaskowyż


Ekologia w naszym życiu

Tory przecięły płaskowyż

Tory, ułożone na długości 1000 kilometrów, przecięły jedno z najcenniejszych sanktuariów przyrody. Żyją w nim rzadkie gatunki zwierząt - antylopa tybetańska, pantera śnieżna i tygrys bengalski, a swoje źródła mają tutaj największe rzeki Azji - Indus, Jangcy, Mekong i Żółta Rzeka. Płaskowyż Tybetański, to rozległy obszar o powierzchni 2,5 miliona kilometrów kwadratowych, którego średnia wysokość wynosi 4 tysiące metrów n.p.m. Niegdyś utrudniał podróż do serca Tybetu, czyli jego stolicy, Lhasy. Dzisiaj, w następstwie budowy linii kolejowej, staje się, coraz bardziej dostępnym miejscem.

Każdego dnia, wagony jadące z Chin, będą przywozić około 6 tysięcy osób. Na obszarze, który jeszcze dwadzieścia lat temu uchodził za prawie nietknięty przez człowieka, pojawią się ludzie z zewnątrz. Nie pozostanie to bez wpływu na cały ekosystem.

Ze względu na wysokość położenia nad poziomem morza - mówi Dawa Tsering z WWF - rejon ten, jest niezwykle wrażliwy na wszystkie zmiany w krajobrazie.

Pojawi się też więcej turystów. W 1980 roku, kiedy chiński rząd otworzył dla nich Tybet, Wyżynę, odwiedziło ponad tysiąc osób. Dwie dekady później, był to już milion zwiedzających rocznie.

Źródło: WWF Polska

Następny artykuł

Poprzedni artykuł