Ocieplenie Arktyki po dwóch tysiącleciach chłodu


Ekologia w naszym życiu

Ocieplenie Arktyki po dwóch tysiącleciach chłodu

Ponieważ historia klimatu pierwszego tysiąclecia naszej ery jest bardzo słabo udokumentowana, Darrell Kaufman z amerykańskiego Uniwersytetu Pittsburga i jego współpracownicy z USA, Norwegii, Kanady, Islandii i Finlandii przeprowadzili ostatnio w Arktyce specjalne pomiary, by uzyskać jak najwięcej danych klimatycznych. Analizowali wyniki badań podlodowcowych jezior, lodowych rdzeni i słoi drzew. Ustalili przybliżone temperatury, jakie mogły panować w Arktyce przez ostatnie dwa tys. lat.

Badacze zwracają uwagę, że długotrwałe ochłodzenie - epizod, który rozpoczął się dwa tys. lat temu - przypadło na ten sam okres, w którym doszło do takich zmian w orbicie Ziemi, które wywołały zmiany w Arktyce. Doprowadziły one do ucieczki w przestrzeń kosmiczną większej ilości ciepła pochodzącego od Słońca.

Naukowcy zwrócili uwagę, że najchłodniejszy okres w badanym przedziale czasu przypadł na lata 1600-1850.

Z drugiej strony okazało się, że cztery spośród pięciu najcieplejszych dekad z dwóch tysięcy ostatnich lat przypadły na drugą połowę minionego wieku. Natomiast ostatnia dekada była najcieplejszą w Arktyce w skali całych dwóch mileniów!

Naukowcy wyliczyli, że arktyczne temperatury są dziś aż o około 1,4 st. C wyższe niż byłyby, gdyby nie zatrzymał się trwający od dwóch tysiącleci trend ochładzania. Ich zdaniem, gwałtowne ocieplenie Arktyki w XX w. i pierwszej dekadzie XXI w., kontrastujące z wieloletnim trendem ochłodzenia w tym regionie, jest związane głównie z aktywnością ludzi.

Wyniki najnowszych badań powinny pomóc stworzyć bardziej dokładne modele klimatyczne służące do kolejnych prognoz dla tego regionu.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł